Problemy z lichwiarskimi pożyczkami – oczekiwane zmiany

Problemy z lichwiarskimi pożyczkami – oczekiwane zmiany

Na rynku kredytowym występuje wiele podmiotów. To głównie banki detaliczne z przewagą zagranicznego kapitału, parabanki z kapitałem krajowym, sektor pożyczek społecznościowych, niezależni inwestorzy indywidualni. Poza tym pożyczkobiorca sięga często po pożyczki internetowe. Niestety w każdej branży występują problemy. W sektorze kredytowym to głównie lichwa, czyli krótko mówiąc zobowiązanie niemożliwe do spłacenia przez normalnego kredytobiorcę. Udzielanie lichwiarskiej pożyczki ma najczęściej na celu przejęcie całego majątku klienta, a także dalej uzyskiwanych dochodów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygląda się problemowi lichwiarskich pożyczek. Na jakie zmiany warto czekać? Wejdź po więcej pomocnych wskazówek i ciesz się dobrym kredytem.

Kredytobiorca występuje o kredyt gotówkowy (krótkoterminowy) na podstawie informacji przekazywanych przez kredytodawcę. Uczciwa forma reklamy pożyczki gotówkowej jest zatem kluczowa dla zbudowania zaufania między podmiotami. Eliminacja klauzul niedozwolonych z reklam, a także z umów kredytowych to zajęcie dla Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wszystkie nieprawidłowości w umowach kredytowych można zgłaszać właśnie do UOKiK, a konkretnie do rzecznika praw konsumenta. Ostatnie afery, np. Amber Gold, czy polisy ubezpieczeniowe powiązane z rynkiem kapitałowym, bez możliwości odzyskania wkładu początkowego wyczuliły instytucje publiczne na kolejne kryzysy społeczno – ekonomiczne. Problem lichwiarskich pożyczek jest jeszcze starszy od wskazanych afer, jednak najbardziej dokuczliwy, ponieważ uniemożliwia tak naprawdę szybkie korzystanie z kredytów. Jednym słowem pożyczki lichwiarskie to zagrożenie dla kredytobiorców i problem dla uczciwych firm pożyczkowych, którym trudno przekonać klienta do własnej oferty.

Jedna z najważniejszych potrzeb to ograniczenie sumy zabezpieczenia krótkoterminowej umowy pożyczki gotówkowej. Kredytobiorca, który straci płynność nie powinien płacić za to całym majątkiem i ogromnymi odsetkami karnymi. Kara za niespłacanie kredytu gotówkowego powinna charakteryzować się sprawiedliwymi widełkami dopasowanymi do indywidualnej sytuacji gospodarstwa domowego, a nie od oczekiwań potężnych instytucji finansowych. Jeżeli kredytodawca celowo drenuje majątek kredytobiorcy w celu zaspokojenia roszczeń finansowych powinien ponosić odpowiedzialność karną, praktycznie za poważną kradzież mienia. Większość podobnych spraw jest prosta w udowodnieniu, ponieważ warunki umowy, przelewy, pisma windykacyjne widać jasno. Lichwiarskie pożyczki udziela się najczęściej klientom nieświadomym pewnych prawideł ekonomicznych. Obowiązki informacyjne w sektorze kredytowym to najczęściej element mocno zaniedbany, ignorowany, przesuwany na dalszy tor w regulaminach. Nie wystarczy podawać klientowi wskaźnika RRSO. Trzeba wyjaśnić pożyczkobiorcy, ile faktycznie zapłaci teraz i w przypadku ewentualnych wpadek z płynnością. Niektórych instytucji finansowych nie reguluje prawo bankowe, ani Komisja Nadzoru Finansowego, a to jednak duże utrudnienie w optymalizacji efektywności udzielania kredytów krótkoterminowych. Wiele firm pożyczkowych z tego powodu działa na granicy prawa, szczególnie kodeksu cywilnego.

Pożyczka lichwiarska to największe zagrożenie dla gospodarstwa domowego z problemami ekonomicznymi. Bardzo często przy podpisywaniu umowy kredytowej nie zwracasz uwagi na odsetki karne, czy inne wskaźniki, ale warto to robić dla własnego bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku narażasz się na nieustanne walki windykacyjne z naprawdę dużymi podmiotami finansowymi. Skupiaj się zawsze na analizie uczciwości kredytodawców.

BNP Paribas

8.9%

PKO Bank Polski

10.5%

Citi Bank

11.3%