


Pożyczka bankowa vs. kredyt gotówkowy - czy to tylko różnica w nazwie?
Zobowiązanie finansowe zawsze wiąże się z poważnymi decyzjami i szczególną dbałością o wiedzę z jaką przystępujemy do podpisania umowy. Wiadomym jest bowiem to, że znając dokładnie ofertę instytucji finansowej z jaką się wiążemy niwelujemy ryzyko na jakie moglibyśmy narazić nie tylko siebie ale także bliskie nam osoby. Banki oferują wiele produktów, czasami ciężko jest zdecydować się ten, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Warto zatem zasięgnąć dodatkowych porad, starać się skorzystać z symulacji dostępnych w internecie i mieć świadomość, że decydujemy zgodnie z myślą, że korzyści powinny płynąć dla nas.
Tylko bank?
Jednak jak rozróżnić zasadniczo odmienne od siebie kredyty gotówkowe od pożyczek dostępnych w banku? Z pozoru są to te same produkty, które przedstawia nam instytucja. Większość osób traktuje synonimicznie pożyczkę z kredytem. Nic bardziej mylnego są to całkowicie różne usługi, których nie powinniśmy ze sobą łączyć. Podstawowa różnica to regulacja kredytu i pożyczki. Kredyty obowiązuje Prawo Bankowe, które w dokładny sposób definiuje umowę kredytową i szereg formalności związanych z udzieleniem i spłatą zadłużenia. Pożyczki, nieważne gdzie i z kim zawarte tzn. w banku czy np. z osobą fizyczną lub parabankiem, zawsze pozostają regulowane tylko Kodeksem Cywilnym. W praktyce oznacza to, że kredytu może udzielić tylko bank, natomiast pożyczka jest zobowiązaniem, które możemy zaciągnąć zarówno u osoby prywatnej a także w firmach zajmujących się pożyczkami lub w bankach.
Umowa kredytu gotówkowego oraz pożyczki
Umowa kredytu gotówkowego musi zostać spisana i jest to kolejny wyznacznik, który odróżnia oba produkty. Nie ważne jest jaką kwotę będziemy kredytować, czy są to mniejsze sumy do tysiąca złotych czy do kilkudziesięciu tysięcy – bank ma obowiązek przygotować umowę w formie pisemnej. Stanowi ona dowód na zaciągnięcie przez klienta zadłużenia i dodatkowo musi precyzyjnie określać wszystkie warunki kredytu. W umowie znajdziemy zatem niezbędne informacje dotyczące kredytobiorcy, kredytodawcy, kwoty kredytowanej, okresu kredytowania oraz wszelkich opłat związanych z udzieleniem i zaciągnięciem długu.
Pożyczka nie wymaga spisania umowy, honorowane będzie zarówno forma pisemna jak i ustna. Tym sposobem z łatwością można uniknąć większości uciążliwych formalności. Przyjęło się jednak, że wszelkie umowy – zawierane w bankach lub innych instytucjach finansowych są spisywane w formie papierowej. Jednak umowa dotycząca pożyczki nie wymaga określania dokładnego terminu spłacenia zadłużenia, ani dodatkowych kosztów związanych min. z prowizją pożyczkodawcy. Uważa się zatem, że umowa pożyczkowa jest znacznie bardziej elastyczna ale także w mniejszym stopniu ustala prawa i obowiązki zarówno pożyczkobiorcy jak i pożyczkodawcy.
Koszt kredytu i pożyczki
Dzięki temu, że kredyty regulowane są Prawem bankowym – banki nie mogą przekroczyć wcześniej ustalonych opłat związanych z prowizjami oraz oprocentowaniem kredytu. Oczywiście na ryku są dostępne usługi tańsze oraz droższe jednak instytucje nie mogę nałożyć na kredytobiorców kosztów, które będą przekraczać ustalenia prawa. Pożyczka ze względu na swoją formę nie ma żadnych ograniczeń i opłaty pożyczki znacznie przekraczają te znane z kredytów gotówkowych.
Porównując kredyt gotówkowy oraz pożyczkę bankową dla potencjalnego dłużnika najistotniejszym będzie koszt związany z zobowiązaniem. To jak dużo będzie musiał zapłacić w zamian za dodatkowe fundusze, o które stara się w banku. Pożyczki, kojarzone są najczęściej z parabankami i niezwykle wysokim oprocentowaniem zadłużenia. W przypadku pożyczek bankowych jest jednak inaczej i znacznie łatwiej znaleźć w nich ofertę, która będzie w stanie zadowolić klienta oraz spełnić warunki szybkiej pożyczki i rozsądnych opłat. Kredyty gotówkowe są skierowane dla osób, które nie obawiają się wypełniania, i tak zminimalizowanych formalności i chcą mieć pewność dokładnej regulacji prawnej usługi.

BNP Paribas
8.9%

PKO Bank Polski
10.5%

Citi Bank
11.3%