Początek końca lokat bankowych

Początek końca lokat bankowych

Coraz więcej klientów decyduje się na zakładanie lokat w swoim banku. Może to na swój sposób oznaczać przełom. Czy faktycznie tak jest? Pora się o tym przekonać. Dużo bardziej rozchywytywanym produktem jest teraz kredyt gotówkowy.

Czasami znajdujemy się w sytuacji, kiedy w niedalekiej przyszłości będziemy potrzebowali gotówki. Posiadamy niespodziewane wydatki i nie chcemy się dodatkowo zaciągać w banku pożyczki. Dlatego dobrze mieć pieniądze na lokacie i wypłacać je dokładnie wtedy kiedy mamy na to ochotę. Do wyboru mamy kilka rodzajów lokat i są to między innymi:

 

  • lokata terminowa
  • lokata dynamiczna
  • lokata rentierska


Czym się charakteryzuje każda z lokat? Do lokaty terminowej zobowiązuje się klient, który trwale chce zamrozić gotówkę. Wypłacanie i wpłacanie kwoty jest niedozwolone. Podjęcie środków z konta lokaty skutkuje karą umowną. Lokata dynamiczna charakteryzuje się tym, że klient może dowolnie wpłacać i wypłacać środki pieniężne. W tym przypadku klient nic nie traci. Ostatnia lokata rentierska polega na długoterminowym podpisaniu umowy, ale odsetki nie są dodawane do kwoty podstawowej, tylko bezpośrednio wypłacanie klientowi. Przypomina nieco poniekąd rentę, dlatego tak się nazywa. Oprocentowanie stanowi część kapitału, który wpłaciliśmy na lokatę. Jeśli pieniądze zostaną wypłacone przez terminem to jest ryzyko, że nie będą do nich dołączone odsetki. Zwłaszcza wtedy jak zrobimy to przed końcem umowy. Stopa procentowa jest różna w zależności od banku.

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest tutaj lokata terminowa. Pozwala ona na bezpieczne oszczędzanie środków pieniężnych. Jednak tutaj nie jest kładziony nacisk na zarobek, ale na inflację (spadku siły nabywczej pieniądza). Jaki wpływ zatem ma inflacja na pieniądze na lokacie? Najlepiej omówić to na przykładnie: kiedyś za koło 100 złotych mogliśmy kupić wiele więcej niż dzisiaj. Towary poszły w gorę a pieniądz odnotował spadek siły nabywczej. Podobnie jest w przypadku lokat bankowych. Ustawa o denominacji z 1995 roku uderzyła wszystkich po kieszeniach. Praktycznie z dnia na dzień przestaliśmy być milionerami. Na tym polega cała inflacja. Jednak tutaj będziemy mówić i inflacji typowo bankowej. Ceny dóbr i usług są wartością zmienną. Lokata zatem jest chroniona przed tym trudnym zjawiskiem.

BNP Paribas

8.9%

PKO Bank Polski

10.5%

Citi Bank

11.3%