


Kredyt samochodowy a przeglądy techniczne
Kredyt samochodowy to forma zobowiązania bankowego, w ramach którego Kredytobiorca otrzymuje środki na pozyskanie wymarzonego auta, ale tylko pod pewnymi warunkami - poznasz je na 17banków.com/kredyty-samochodowe. Jednym z nich jest konieczność utrzymania pojazdu w odpowiednim stanie technicznym, gdyż jest on zabezpieczeniem całego kredytu. Obniżenie wartości technicznej auta może więc doprowadzić do zerwania umowy przez bank, a co za tym idzie – do konieczności zwrócenia mu auta i ewentualnie środków pieniężnych.
Stan techniczny auta – co warto wiedzieć?
Oczywiście bank nie jest w stanie dokładnie śledzić przedmiotu swojego zabezpieczenia. Drobne awarie takie jak spalona żarówka, błędy w komputerze pokładowym czy też wymiana chłodnicy to zjawiska, które od zawsze towarzyszyły eksploatacji auta. Poza tym ich naprawa jest stosunkowo tania, o ile rzecz jasna nie prowadzą one do żadnych większych następstw. Bank zwraca raczej uwagę na to, jak dany sprzęt jest serwisowany. Tym samym chroni się on przed skutkami błędów i zaniedbań, które mogłyby wynikać z błędnej eksploatacji danego pojazdu. Tym samym, kredytowane auto musi być (przynajmniej przez jakiś okreś) serwisowane w ASO. Wiąże się to ze zwiększonymi kosztami obsługi, gdyż korzystanie z Autoryzowanych Serwisów nigdy nie należało do najtańszych. Korzystanie z ich wsparcia dotyczy zarówno wszelkich kwestii formalnych (np. przeglądy techniczne) jak i niezbędnych napraw.
ASO a kredytowanie auta – korzyści
Nikt nie ma wątpliwości, że długoterminowe korzystanie z usług ASO jest o wiele bardziej kosztowne, niż pomoc zwykłego mechanika. Niemniej wybór tej formy "opieki technicznej" nad naszym pojazdem ma wiele zalet.
Auto jest utrzymane na bardzo dobrym poziomie. Wszelkie naprawy realizowane są w terminie i za pomocą nowych i oryginalnych części. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku nowych aut, które są o wiele bardziej podatne na szkody wywołane przez podróbki lub tańsze zamienniki.
Serwisowanie pojazdu w ASO wiąże się z prowadzeniem pełnej dokumentacji technicznej samochodu. Dokumentacja ta może zostać przedstawiona również w banku, który może przecież poprosić Kredytodawcę o przesłanie mu stosownych pokwitowań realizowanych napraw. Nie zapominajmy, że przy kredycie samochodowym auto formalnie należy do banku!
Serwisowanie pojazdu w ASO jest korzystniejsze również z punktu widzenia osoby trzeciej, która ewentualnie mogłaby być zainteresowana odkupieniem auta od banku. Dzięki temu bank może (przy niewypłacalności Kredytobiorcy) odzyskać w ten sposób znacznie większą część swoich pieniędzy.
Nie tylko serwis, czyli o czym powinien pamiętać kierowca?
Osoba, która zakupiła nowy, wymarzony pojazd ze środków pochodzących z kredytu samochodowego, powinna zwrócić szczególną uwagę na:
- możliwie szybką naprawę nawet mało znaczących szkód, które w autach nowej generacji mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych usterek,
- terminową wymianę płynów eksploatacyjnych w pojeździe, dzięki czemu wydłuży się czas bezawaryjnego korzystania z auta,
- oszczędną eksploatację przez pierwsze 500 – 1000 kilometrów przebiegu, kiedy to auto i jego komponenty napędowe nie są jeszcze odpowiednio dotarte.
Podsumowanie
Eksploatowanie samochodu sfinansowanego za pomocą kredytu samochodowego może być utrudnione i bardziej kosztowne, ale za to zapewni nam ono bezproblemową pracę pojazdu przez długie lata. Skorzystamy na tym przede wszystkim podczas sprzedaży auta, którego wartość będzie dzięki temu zdecydowanie wyższa.

BNP Paribas
8.9%

PKO Bank Polski
10.5%

Citi Bank
11.3%