Jakimi zasadami kierować się podczas zadłużania gospodarstwa domowego?

Jakimi zasadami kierować się podczas zadłużania gospodarstwa domowego?

Wartość zadłużenia gospodarstwa domowego należy kształtować bardzo elastycznie, ponieważ podpisywanie dowolnej umowy kredytowej niesie ze sobą pewne ryzyko. Artykuł przedstawia najważniejsze założenia, jakimi warto kierować się podczas nawiązywania współpracy z kredytodawcami.

Na jakie elementy warto uważać podczas nawiązywania współpracy z kredytodawcami?

Aktualnie nie musisz od razu iść do banku detalicznego lub do parabanku w ramach oceny oferty. Lepiej skorzystać z bezpłatnych porównywarek kredytów gotówkowych, a także z dołączonych do nich kalkulatorów oprocentowania. Porównywarka wskazuje od razu, czy kredyt gotówkowy nie zawiera przypadkiem opłat dodatkowych, zbyt dużych prowizji, czy opłat za rozpatrzenie wniosku. Przy stosunkowo niewielkich pożyczkach krótkoterminowych banki detaliczne oraz parabanki nie wymagają wnoszenia wysokich zabezpieczeń. Kwestia zabezpieczeń jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Jeżeli kredytobiorca nie posiada w ogóle historii kredytowej widocznej w Biurze Informacji Kredytowej lub charakteryzuje się nikłą zdolnością kredytową, wtedy nawet przy małym kredycie bank poprosi o zabezpieczenie, oczywiście w prostym formacie. Wystarczy zazwyczaj chęć poddania się dobrowolnej egzekucji komorniczej i złożenie odpowiedniego podpisu w dokumentach. Wyrabianie zdolności kredytowej na poziomie podstawowym warto uznać za podstawę podczas wchodzenia na rynek pożyczek krótkoterminowych. Im większa wiarygodność klienta, tym solidniejsza umowa kredytowa. Nie należy nigdy zadłużać gospodarstwa domowego na zbyt długie terminy. Z jakiego powodu? Przy długim okresie obowiązywania umowy spłacasz po prostu więcej odsetek. Przy wysokiej stopie procentowej to naprawdę bolesne dla budżetu gospodarstwa domowego liczby. Unikaj kredytów gotówkowych, a także większych zobowiązań w walutach obcych. Przy dużych zmianach na międzynarodowym rynku walutowym możesz sobie bardzo zaszkodzić. Inna waluta w umowie kredytowej to niekoniecznie większy zysk banku detalicznego. Niektórzy klienci przy zbyt wielkich zmianach stają się po prostu niewypłacalni. Uważaj również na wszystkie zapisy w umowach kredytowych, szczególnie na poziomie współpracy z sektorem pozabankowym. Lichwiarskie praktyki jeszcze istnieją, chociaż sądy coraz chętniej przychylają się do anulowania mocno nieuczciwych umów. Wystarczy odnalezienie tzw. klauzul niedozwolonych w umowie kredytowej, aby móc skutecznie z niej wyjść, np. za pośrednictwem rzecznika praw konsumenta.

Kilka ciekawych wskazówek dotyczących pośrednictwa na rynku kredytowym

Kredytobiorca powinien zawsze sprawdzać warunki umowy, a także uważać na kwestię zbyt dużych zabezpieczeń. To bardzo ważne, aby nie zabezpieczać nieruchomością (duży majątek) małego zobowiązania. Pamiętaj, że na rynku kredytowym funkcjonują nie tylko banki detaliczne, ale również rozwinięta branża SKOK-ów, parabanków, a nawet dział pożyczek społecznościowych, czy pośredników kredytowych. Współpraca z niezależnym pośrednikiem kredytowym to dobra wskazówka dla osób początkujących. Niezależny, a do tego doświadczony pośrednik stanowi ciekawą stronę w negocjacjach pomiędzy kredytobiorcą, a instytucją finansową. Pośrednicy ze względu na często sporą skalę działania uzyskują nieco lepsze warunki oprocentowania dla własnej grupy docelowej. Spłacaj wszystkie kredyty, nawet debet na rachunku osobistym terminowo. Wiarygodność i budowanie pozytywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej gwarantuje bowiem otrzymanie kolejnego kredytu gotówkowego w razie wystąpienia podobnej potrzeby.

BNP Paribas

8.9%

PKO Bank Polski

10.5%

Citi Bank

11.3%