


Jak wybrać kredyt gotówkowy
Planujesz kupić nowy telewizor? A może chcesz sprezentować dziecku komputer? Lub po prostu – potrzebujesz zastrzyku gotówki, a wszystkie pieniądze, które odkładasz, prędzej czy później wydajesz na bieżące, pilne potrzeby? Proste i szybkie rozwiązanie stanowi kredyt gotówkowy, który zazwyczaj jest przyznawany bez większych obwarowań. Sprawdźmy więc, jak krok po kroku przebiega proces kredytowy.
Na początek zastanówmy się, czy i na co potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Warto zadać sobie kilka pytań:
- Jak dużą kwotę potrzebujemy?
- Jak wysokie raty jesteśmy w stanie spłacać co miesiąc?
- Czy kredytu nie da się zastąpić innym rozwiązaniem?
Swoje wydatki warto dokładnie zaplanować. Wzięcie bowiem zbyt niskiego kredytu może spowodować, że nie zrealizujemy swojego celu. Zbyt duża pożyczka zaś niepotrzebnie obciąży nasz budżet wysoką miesięczną ratą.
1. Jak wybrać kredyt gotówkowy?
Banki obecnie prześcigają się w ofertach pożyczek gotówkowych. Wybór odpowiedniego dla nas kredytu okazuje się jednak nie taki prosty szczególnie, jeśli nie jesteśmy rozeznani w rynku finansowym. Warto więc poświęcić nieco więcej czasu i przeanalizować kilka konkurencyjnych ofert z różnych banków. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na cechy takie, jak:
- wysokość oprocentowanie w skali roku (kredytu gotówkowego mogą udzielić nam także firmy pozabankowe, które często podają w swoich ofertach oprocentowanie w skali miesiąca, co może być mylące)
- okres kredytowania
- wysokość marży bankowej
- wysokość prowizji za przystąpienie do kredytu
- koszty zabezpieczenia kredytu
- ewentualne dodatkowe koszty przy udzielaniu kredytu, np. opłata za rozpatrzenie wniosku kredytowego.
Wybierając kredyt, należy również sprawdzić, czy bank nie nalicza opłaty za częściową lub całościową spłatę kredytu przed ustalonym terminem. Wielu z nas bowiem spłata raty kredytu idzie znacznie łatwiej niż odkładanie pieniędzy na zamierzony cel. Dlatego warto wyzbyć się wszelkich wątpliwości i uniknąć niemiłych niespodzianek.
2. Skuteczna pomoc w analizie ofert.
By nie przedzierać się przez gąszcz ofert, a mimo to dokładnie sprawdzić większość dostępnych na rynku kredytów, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy poprzez:
- porównywarki finansowe
- comiesięczne rankingi kredytów
- konsultacje telefoniczne z doradcą klienta
- konsultacje bezpośrednie z doradcą klienta w placówce banku.
Jedną z najskuteczniejszych narzędzi, które pozwalają na dokładną analizę dostępnych na rynku kredytów gotówkowych są porównywarki finansowe, na których znajdziemy zestawienie aktualnych ofert w różnych placówkach. Dzięki temu w jasny i czytelny sposób możemy skupić się na kilku najbardziej atrakcyjnych dla nas kredytach. Na stronach porównywarek finansowych znajdziemy także miesięczny ranking kredytów. Jest to zestawienie zazwyczaj kilkunastu lub kilkudziesięciu najbardziej korzystnych ofert, z których wybierana jest jedna – ta najbardziej atrakcyjna. Aby dowiedzieć się więcej o ofercie, która nas zainteresowała, warto skontaktować się także z doradcą klienta, by zapytać o szczegóły. W tym celu możemy skontaktować się z nim telefonicznie, bądź pójść bezpośrednio do siedziby banku. Warto w szczególności zwrócić się do placówki, z której usług już korzystamy – np. mamy tam swoje konto osobiste. Banki zazwyczaj posiadają ciekawe propozycje kredytów dla stałych klientów.
3. Czy każdy z nas może otrzymać kredyt? Biuro Informacji Kredytowej.
Tak, jak my dokładnie sprawdzamy oferty poszczególnych banków, tak sam bank musi sprawdzić nas jako kredytobiorców. W tym celu skontaktuje się z Biurem Informacji Kredytowej, które zawiadomi go o naszych dotychczasowych zobowiązaniach finansowych oraz o tym, czy spłacamy je terminowo. Paradoksalnie tak zwane „czyste konto”, czyli brak jakichkolwiek pożyczek w naszej historii kredytowej, może działać na naszą niekorzyść. Terminowe spłaty poprzednich kredytów wystawiają nam dobre świadectwo, na podstawie którego bank chętniej udzieli nam pożyczki.
Informacja z BIK nie jest jednak jedyną drogą do sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Zielone światło do wzięcia kredytu mogą dać nam również:
- wystarczające zarobki
- okres zatrudnienia u jednego pracodawcy
- wiek
- wykształcenie
- posiadane mieszkanie bądź samochód na własność.
Bank może również dopytać o liczbę osób, którą utrzymujemy. Wszystko po to, by oszacować ryzyko udzielenia nam kredytu. Niestety jako kredytobiorcy nie mamy wpływu na tę ocenę. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni swojej wiarygodności kredytowej, zawsze możemy zwiększyć swoje szanse, np. rezygnując z karty kredytowej, biorąc pożyczkę wraz z małżonkiem lub wydłużając okres kredytowania, co zmniejszy miesięczną ratę.
4. Jak złożyć wniosek kredytowy?
W przypadku kredytu gotówkowego o pozytywną decyzję banku nietrudno. Pożyczki tego typu nie są bardzo wysokie, dlatego większość z nas jest w stanie spłacić je terminowo. Jeśli mamy swój cel, na który chcemy przeznaczyć zastrzyk gotówki, wybraliśmy odpowiednią dla naszego portfela ofertą pożyczki, a bank wydał dla nas pozytywną opinię – wnioskujemy o kredyt! Możemy to zrobić albo w siedzibie banku, albo przez internet. Dziś coraz więcej osób wybiera tę drugą opcję, ze względu na oszczędność czasu. Pełne wnioski kredytowe znajdziemy na stronach internetowych wielu placówek. W niektórych istnieje także inna możliwość kontaktu przez internet – należy wypełnić formularz kontaktowy, a po jego wysłaniu skontaktuje się z nami doradca danej placówki i cały proces kredytowy możemy odbyć telefonicznie, bez wychodzenia z domu.
5. Umowa i pobranie kredytu.
Po złożeniu wniosku, przygotowana jest dla nas umowa. Pamiętajmy, by dokładnie przeczytać każdy jej podpunkt, a w razie wątpliwości niezwłocznie skontaktować się z doradcą klienta. Sprawdźmy też, czy w umowie są poprawnie wpisane nasze dane osobowe oraz, czy zapisano warunki, jakich oczekiwaliśmy. Po podpisaniu umowy otrzymujemy pieniądze, które możemy odebrać albo w siedzibie banku, albo zlecić wypłatę kredytu na nasze konto osobiste. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zrealizować to, co sobie zaplanowaliśmy. Nowy telewizor, rodzinny wyjazd, a może wygodne łóżko do pokoju dziecka – to wszystko teraz jest na wyciągnięcie ręki.
Co w sytuacji, gdy jednak zrezygnujemy z naszych planów? Jeśli dokładnie nie przemyśleliśmy naszych wydatków, to mamy jeszcze trochę czasu na ich weryfikację i ostateczne podjęcie decyzji. Możemy odstąpić od umowy w przeciągu 10 dni od podpisania, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji.

BNP Paribas
8.9%

PKO Bank Polski
10.5%

Citi Bank
11.3%