Co musimy wiedzieć na temat kredytu gotówkowego?

Co musimy wiedzieć na temat kredytu gotówkowego?

Przede wszystkim powinniśmy oszacować nasze możliwości finansowe i skalkulować wszystko, gdyż kredyt gotówkowy często bierze się na wiele lat. Może to być okres 5, 10 lub nawet 25 lat. Ma to istotne znaczenie dla nas oraz dla naszego budżetu domowego, gdyż musimy wiedzieć, ile maksymalnie możemy miesięcznie spłacać raty kredytowej. Nie wolno nam tego aspektu pod żadnym pozorem lekceważyć, gdyż w sytuacji nie spłacania w ustalonym terminie rat możemy wpaść w poważne problemy. Kredyty gotówkowe wiążą się zatem z ogromną odpowiedzialnością z naszej strony i musimy być bardzo ostrożni oraz musimy podjąć racjonalną decyzję, kiedy chcemy wziąć kredyt gotówkowy w banku.

Dlaczego analiza naszych możliwości finansowych jest niezwykle ważna?

Odnosi się ona do kredytu gotówkowego, jakim chcemy wziąć. Kredyt gotówkowy jest zobowiązaniem długoterminowym, o czym wspomnieliśmy wcześniej w artykule. Wobec tego musimy dobrze się zastanowić i przemyśleć, na jak długo chcemy wziąć kredyt oraz jakiej wysokości raty będziemy w stanie spłacać. Można także rozłożyć kredy na dłuższy okres. Wtedy raty będą niższe, jednak koszty kredytu będą natomiast wyższe. Wysokość rat kredytowych musi być dopasowana do naszych możliwości finansowych, czyli do naszego budżetu domowego. Ma to kluczowe znaczenie, gdyż nie chcemy wpaść w pułapkę kredytową. Takich sytuacji musimy unikać. Jest to kluczowe, aby mieć odpowiednie i racjonalne podejście do kredytu gotówkowego, jaki chcemy wziąć.

Co powinniśmy wiedzieć na temat zdolności kredytowej?

Bank musi ocenić naszą sytuację pod względem finansów oraz naszych zarobków. Znaczenie ma także źródło uzyskiwania regularnych dochodów. Banki preferują umowę o pracę na czas nieokreślony. Wobec tego, jeśli taką mamy, wtedy szansa na uzyskanie kredytu wzrasta. Zdolność kredytowa zależy między innymi od naszej historii kredytowej, która dotyczy naszych wcześniejszych zobowiązań. Bank sprawdzi czy w przeszłości terminowo spłacaliśmy raty kredytowe lub pożyczkę. Znaczenie ma także nasz wiek oraz stan cywilny. Wreszcie bank się zapyta o cel, na jaki chcemy wziąć kredyt.

Możliwe jest także zwiększenie swojej zdolności kredytowej, o czym nie wszyscy wiedzą. Statystyki jasno pokazują, że aż 50 procent Polaków nie ma żadnych szans na uzyskanie kredytu gotówkowego w żadnym banku. Wobec tego trzeba znaleźć pewien sposób, żeby zwiększyć te szanse. Banki szczególną uwagę zwracają na sprawdzenie naszej historii kredytowej. Informacje te uzyskuje się w Biurze Informacji Kredytowej (tak zwany BIK). Możemy to jednak uczynić samodzielnie, kiedy wystarczy wysłać wniosek o raport BIK. Nic to nie kosztuje. Ocena BIK wynosi od 192 do 631 punktów. BIK wystawia również gwiazdki (od 1 do 5). Jedna gwiazdka oznacza, że praktycznie nie mamy szans na uzyskanie kredytu gotówkowego.

Teraz już wiemy, czym jest oraz z czym wiąże się wzięcie kredytu gotówkowego. Jest to niezwykle odpowiedzialna decyzja, kiedy pilnie potrzebujemy pieniędzy, gdyż zepsuł się nam telewizor. W takiej sytuacji ratunkiem dla nas może być właśnie kredyt gotówkowy.

BNP Paribas

8.9%

PKO Bank Polski

10.5%

Citi Bank

11.3%